Z czego zrobione są meble?

Nie od dziś wiadomo, że polski rynek meblarski stoi na bardzo wysokim poziomie, ponieważ od trzech dekach jesteśmy liderem w Europie biorąc pod uwagę eksport mebli. Mimo to, świadomość Polaków i wiedza dotycząca mebli, którymi urządzają swój dom jest znikoma. Dzieje się tak, ponieważ bardzo często przy kupnie sugerujemy się ceną a nie, jakością oraz materiałem zastosowanym przez producenta do wykonania mebli.

Najpopularniejszym i zarazem najlepszym jakościowo tworzywem, z którego produkuje się meble jest drewno lite. Najczęściej wyrabianymi z niego meblami są wszelakie szafki, komody, regały na książki, czy krzesła, które zdobią nasze sypialnie, kuchnie i salony.

Jeśli nie zdecydujemy się na meble z drewna litego, mamy do wyboru dwa rodzaje płyt. Pierwsza z nich to tzw. płyta wiórowa. Wykonuje się ją z rozdrobnionego materiału połączonego z masą klejową. Koszt mebli wykonanych z takiej płyty jest znacznie niższy od tych z drewna, jednak wiąże się to też z gorszą jakością. Mimo to, produkcja mebli wykonanych z tego materiału z roku na rok rośnie. Oprócz płyt wiórowych na polskim rynku meblarskim dostępna jest także płyty pilśniowe, które idealnie nadają się do wytworzenia zdobień i elementów profilowych, do naszego wnętrza.

Meble wykonane z samych płyt nie nadają się do kupna. Żeby wyglądały estetycznie są oklejane naturalną okleiną z warstwy litego drewna. Wtedy mamy do czynienie z imitacją, która do złudzenia przypomina oryginalne meble drewniane.

W produkcji mebli coraz popularniejsze są także wszelakie tworzywa sztuczne. Króluje tu takie materiały jak: Folia i Laminat, których największą zaletą jest niska cena. Tego rodzaju oklein często używa się do produkcji mebli biurowych czy zagospodarowania pomieszczeń przemysłowych, gdzie największy nacisk kładzie się na funkcjonalność i praktyczność elementów wyposażenia wnętrza.

Jak widać oferta materiałów do wyrobu mebli jest bardzo szeroka. Jednak tylko od nas zależy, jakiej jakości i za jaką cenę będą meble zdobiące nasz dom.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15158 bytes written, possibly out of free disk space in /home/vks/public_html/vks.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/z-czego-zrobione-sa-meble/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/vks/public_html/vks.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/vks/public_html/vks.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/vks/public_html/vks.pl/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 /home/vks/public_html/vks.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/vks/public_html/vks.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/vks/public_html/vks.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/vks/public_html/vks.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/vks/public_html/vks.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435